Zasady profilaktyki lekarskiej
Komentarze: 1
Nawet najściślejsze stosowanie się do zasad profilaktyki nie jest niestety gwarancją sukcesu i część dzieci wymaga specjalistycznego leczenia ortopedycznego. Można je podzielić na zachowawcze i operacyjne.
Pierwsze z nich polega na stosowaniu elementów odwodzących stawy biodrowe i utrzymywaniu ich w tej pozycji od kilku tygodni do kilku miesięcy. Stosowane są tzw. ortozy - specjalne poduszki filcowe lub tworzywowe np. poduszka Frejki, szyny metalowe, np. szyna koszli lub Ortolaniego, szelki odwodzące np. szelki Pavlika. Ich zasada działania oparta jest na spostrzeżeniu, ze biodro małego dziecka ukształtowane jest tak, że najlepiej służy mu zgięcie do kąta około 90 – 110 stopni i odwiedzenie około 60 – 70 stopni. W takim ustawieniu uzyskuje się najlepsze zanurzenie głowy kości udowej w panewce, sprzyjające ich wzajemnemu modelowaniu się.
Zasadnicze znaczenie ma jak najwcześniejsze wykrycie i konsekwentne leczenie przy współpracy rodziców. W profilaktyce zasadnicze znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja niemowlęcia i okresowe co około 3 miesiące wykonywane badanie stawów biodrowych. Niekiedy potrzebne jest do wykrycia dysplazji wykonanie USG lub prześwietlenia stawów biodrowych. O ich wykonaniu powinien decydować lekarz ortopeda.
Dodaj komentarz